اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی لپ تاپ

09054026551 کارشناس فروش
اقدامات لازم پس از ریختن مایعات روی لپ تاپ

استوک مستر
استوک مستر

ریختن مایعات روی لپ تاپ

ریختن مایعات روی لپ تاپ

تصور کنید که لپ تاپ استوک شما در اثر حادثه ای مثل زلزله، آتش سوزی، ریختن مایعات و ... آسیب دیده باشد. آنگاه شما دیگر قادر نخواهی بود که لپ تاپ را مثل قبل باز کنید و از اطلاعات درون آن استفاده کنید.

گاهی اوقات اطلاعات درون لپ تاپ آنقدر برای شما حیاتی هستند که باید سریعا دست به کار شوید و از خسارت بیشتر جلوگیری کنید. با استوک مستر همراه باشید تا اقدامات لازم را در این شرایط به شما بگوییم.

چگونه اطلاعات را از لپ تاپ آسیب دیده خارج کنیم؟

آگر لپ تاپ شما توسط عوامل محیطی مثل آتش سوزی صدمه دیده است، قبل از هر کاری باید به نکات زیر توجه کنید:

1-    از ادامه ی ریختن و سرازیر شدن هر مایعی روی لپ تاپ خود جلوگیری کنید . در صورتی که یک مایع مشتعل و یا اسیدی در اطراف باشد، سبب آتش سوزی بیشتر خواهد شد.

2-    دومین نکته و مهم ترین نکته ، خارج کردن لپ تاپ از پریز و یا خارج کردن باتری و هر آن چیزیست که واسطه ی اتصال لپ تاپ به برق و جریان الکتریکی می باشد.

3-    تا مدتی مثلا سی دقیقه برای جلوگیری از اتفاقات جدی تر به لپ تاپ دست نزنید . تحقیق و تفحص در لپ تاپ بلافاصله بعد از وقوع حادثه سبب مشکلات عدیده ای از جمله آتش گرفتن خود لپ تاپ به صورت کامل می شود.

گام های اولیه پس از آسیب دیدن لپ تاپ

آگر مایعی که روی لپ تاپ شما ریخته باشید شیرین نباشد و ترکیبات شکر نداشته بشد بسیار خوش شانس هستید و می توانید با چند اقدام ساده آن را حل کنید.

تخلیه کردن مایع ریخته شده روی لپ تاپ

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مایع ریخته شده داخل لپ تاپ را خارج کنید. برای این کار باید لپ تاپ را برگردانید یعنی لپ تاپ را سر و ته کنید به طوری که مانیتور لپ تاپ به سمت پایین قرار بگیرد.

پاک کردن مایع ریخته شده روی لپ تاپ

پاک کردن مایعات روی لپ تاپ

در مرحله دوم باید مایع ریخته شده روی لپ تاپ را پاک کنید. بهتر است از دستمال های با قابلیت جذب بالا استفاده کنید که در صنعت الکترونیک هم از آن ها استفاده می شود. شما می توانید از آن ها را از مغازه های الکترونیکی تهیه کنید. اسفنج ها هم گزینه خوبی برای پاک کردن مایع هستند. شما باید دستمال را به آرامی روی کیبورد و صفحه نمایش بکشید و این کار را به مدت طولانی انجام دهید.

یکی از کار های دیگر که کمی تخصصی تر است این است که قطعات، رم و هارد دیسک را جدا کنیم. اگر مایع ریخته شده به قطعات نفوذ کرده باشد باید یه وسیله باریک مثل گوش پاکن را آغشته به الکل کنیم و با آن قطعات را تمیز کنیم. بهتر است الکل اتانول 99 درصد باشد.

 خوبی الکل این است که همگانی است و همه جا در دسترس است.

مرحله بعدی خشک کردن دستگاه است. برای این کار باید از یک دستمال کاملا خشک استفاده کنید. البته بهتر است لپ تاپ را در دمای بالاتری قرار دهید تا خودش خشک شود تا اینکه بخواهیم آن را به صورت دستی خشک کنیم. 

در حین خشک کردن سیستم از باتری و شارژر استفاده نکنید. زمان خشک کردن لپ تاپ هرچه قدر بیشتر باشد بهتر است.

راه حل تخصصی تر استفاده از بسته های کوچکی است که گاهی اوقات در پاکت های دارو دیده می شود. اگر به بسته ها دسترسی ندارید بهترین راه استفاده از برنج خام خشک است.

برنج خاصیت جذب رطوبت بالایی دارد و شما می توانید دستگاه را چند ساعت میان برنج بگذارید تا رطوبت و بخار آب داخل لپ تاپ گرفته شود. بسته های سیلیکی نیز قابلیت جذب بالایی دارند و می توانید از آن ها برای جلوگیری از جذب آب استفاده کنید.

لکه گیری مواد از قطعات لپ تاپ

برای لکه گیری قطعات از پارچه تمیز و خشک استفاده کنید. اگر لکه روی مانیتور شماست  باید آن را به آرامی پاک کنید. البته در بازار لکه گیر ها و اسپر های مخصوص نمایشگر موجود است که می توانید از آن ها هم استفاده کنید.

البته برای تمیز کردن کیبورد به مشکل بر می خورید زیرا دکمه ها نزدیک به هم هستند اما شما می توانید دکمه ها را از لپ تاپ خود جدا کنید. البته پیشنهاد می کنم یک بار نحوه درآوردن دکمه های لپ تاپ خود را در اینترنت جست و جو کنید تا به سیستم خود آسیب نزنید.

برای پاک کردن لکه ها از روی مانیتور و دکمه ها از الکل و آب گرم استفاده کنید.

بازگردانی اطلاعات لپ تاپ 

بعد از این که مراحل بالا را انجام دادید و کاملا مطمئن شدید که لپ تاپ شما خشک شده است باید برای بازیابی اطلاعات اقدام کنید.

1-    ابتدا دسترسی را از هارد درایو تغییر دهید . عموما این کار از طریق آیکن موجود که معمولا شبیه به هارد می باشد انجام می شود .

2-    الکتریسیته ساکن موجود روی دستگاه باید کاملا تخلیه شود . این کار را می توانید با استفاده از مچ بند های ثابت تخلیه الکتریسیته ساکن انجام دهید.کافیست آن ها را به مچ خود ببندید و بعدا از تخلیه الکتریسیته مطمئن شوید.

3-     هارد درایو را بالکل از دستگاه ها خارج کنید و سپس در جایی بصورت مایل به پایین قرار دهید که مایعات به صورت کلی نشت کند و از هارد خارج شود و سپس به بازیابی اطلاعات بپردازید.

خارج کردن هارد از لپ تاپ خراب شده

خارج کردن هارد از لپ تاپ

4-    در این مرحله پیشنهاد می کنیم یک هارد اکسترنال (external hard) تهیه کنید و از سالم بودن قطعات لپ تاپ مطمئن شوید سپس  هارد دیسک معیوب و آسیب دیده را به یک لپ تاپ یا سیستم PC دیگر وصل کنید تا درایو های شما به عنوان درایو خارجی در لپ تاپ دیگر ظاهر شوند و شما به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید.

5-    در صورتی که هارد شما دچار بد سکتور سخت افزاری یا نرم افزاری شد می توانید آنها را توسط نرم افزار هایی مثل hdd regenerator قفل کنید و یا با استفاده از نرم افزار هایی مثل recover my files اطلاعات پاک شده سیستم را بازگردانی کنید .

6-    فراموش نکنید بعد از بازیابی فایل های از آنها در هارد اکسترنال یا فلش درایو نسخه پشتیبان تهیه کنید .

 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید