دلایل داغ شدن لپ تاپ

09054026551 کارشناس فروش
دلایل داغ شدن لپ تاپ

استوک مستر
استوک مستر

دلایل داغ شدن لپ تاپ

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که هنگام کار کردن با لپ تاپتان صدای گوش خراشی از آن بیرون بیاید و یا ناگهان خاموش شود و صفحه آبی مرگ را مشاهده کنید. حتما می خواهید بدانید دلیل این اتفاقات چیست. معلوم است تمام این ها به دلیل این است که لپ تاپ شما داغ شده است و حرارت زیادی تولید می کند. 

داغ شدن لپ تاپ هنگام انجام کار های سنگین مثل ویرایش ویدیئو بازی کردن و ... طبیعی است اما گاهی لپ تاپ آنقدر داغ می شود که شاید بگویید الان از لپ تاپ آتش بلند می شود یا فن لپ تاپ نویز تولید کند.

در این شرایط لپ تاپ شما در خطر است و ممکن است که کارایی لپ تاپ شما بسیار پایین بیاید و یا قطعات بسوزند و زود خراب شوند. در ادامه به دلایل داغ شدن غیر طبیعی لپ تاپ و راه های رفع آن می پردازیم.

گردش هوا در لپ تاپ

گردش هوا در لپ تاپ

در هنگام استفاده از برنامه های سنگین مثل فوتوشاپ یا انجام بازی دمای لپ تاپ شما بالا می رود. در این شرایط CPU  و کارت گرافیک بیشترین گرما را تولید می کنند. به همین منظور در زیر و کناره های لپ تاپ شما دریچه های توری مانندی برای دفع گرما و گردش هوا در لپ تاپ تعبیه شده است.

در لپ تاپ های معمولی یک فن برای دفع گرما وجو دارد. در لپ تاپ های قدرتمند هم گاهی از پیش از یک فن استفاده می شود اما در بعضی لپ تاپ های اقتصادی و ارزان قیمت هیچ فنی وجود ندارد و فقط گرما از طریق گردش هوا در دریچه های لپ تاپ باید دفع شود به همین دلیل در بیشتر لپ تاپ های اقتصادی گرما به خوبی دفع نمیشود و دمای محیط و سطحی که دستگاه روی آن قرار میگیرد تاثیر مستقیم روی دمای لپ تاپ دارد.

نشانه های داغ شدن غیر طبیعی و بیش از حد لپ تاپ

امروزه لپ تاپ های بسیار باریک و مدرن مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است اما هرچه که لپ تاپ باریک تر می شود دفع گرما هم برای آن سخت تر میشود اما قطعات این لپ تاپ ها می توانند در دمای بالاتری کار کنند و به همین دلیل لپ تاپ های بیشتر گرم می شوند که لزوما نمی تواند نشانه داغ شدن غیر طبیعی آن باشد. نشانه های داغ شدن غیر عادی لپ تاپ را در زیر می بینید:

کند شدن بدون علت لپ تاپ 

داغ شدن بدنه ی لپ تاپ که نتوانید بیش از چند ثانیه آن را لمس کنید

بروز خطا و صفحه آبی مرگ حین کار سنگین 

هنگ کردن و فریز شدن صفحه که نشانگر موس هم جابجا نشود.

کار نکردن فن حتی حین استفاده سنگین 

چرخش دائمی فن با نهایت سرعت و تولید صدا های غیرعادی

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ بدون نمایش هرگونه هشدار قبلی 

اگر لپ تاپ شما هر کدام از نشانه های بالا را دارد باید سریعا علت را پیدا و مشکل را رفع کنید. البته ممکن است بعضی از نشانه های بالا ربطی به گرم شدن لپ تاپ نداشته باشد به همین دلیل ما به شما می گوییم چگونه مطمئن شوید مشکل از گرما است.

چگونه می توانیم دمای لپ تاپ خود را اندازه گیری کنیم؟

نرم افزار core temp

برای این کار راه های زیادی وجود دارد مثلا استفاده از برنامه هایی که مخصوص این کار ساخته شده اند مثل CORE TEMP  البته شما می توانید برای آشنایی کامل با این برنامه ها و بدست آوردن اطلاعات درباره ی آن ها روی آشنایی با نرم افزار های نشان دهنده دمای پردازنده کلیک کنید.

دمای استاندارد لپ تاپ چقدر است؟

به دلیل انکه لپ تاپ ها از نسل های مختلفی هستند نمی توان آن ها را با هم مقایسه کرد و به این سوال پاسخ دقیق داد با این حال اگر دمای cpu  به 80 درجه سانتی گراد برسد مشکل از دفع گرما است. البته بعضی از لپ تاپ ها وقتی دمای cpu   به 80 تا 100 درجه سانتی گراد می رسد به طور خودکار خاموش  می شوند و هیچ پیغامی هم نمی دهند. این گونه خاموش شدن می تواند ریشه در دفع نشدن گرما داشته باشد. 

دلایل داغ شدن لپ تاپ و راه حل آن

1-تهویه هوای ضعیف

یکی از دلایل اصلی داغ شدن لپ تاپ احتمالا تهویه ی نامناسب است. اگر هنگام استفاده از لپ تاپ خود آن را روی فرش، بالش و یا پاهایتان می گذارید ممکن است منافذ ورود و خروج هوا مسدود شده باشد باعث گرم شدن لپ تاپ شده باشد. 

راه حل : سعی کنید هنگام استفاده از لپ تاپ خود آن را روی سطح صاف و سخت قرار دهید. همچنین شما می توانید از کول پد های مجهز به فن استفاده کنید. فاصله گرفتن لپ تاپ از زمین حتی اگر چند سانتی متر هم باشد می تواند به تهویه هوا کمک کند.

2-گرفتن مجرای هوا و فن ها 

اگر خیلی هم مراقب لپ تاپ خود باشید نمی توانید از شر گرد و خاک ها خلاص شوید. به تدریج آلودگی های محیط روی درچه های هوا و فن ها می نشیند و اگر صدای فن را به خوبی می شنوید اما حجم هوای خروجی از لپ تاپ بسیار پایین است باید لپ تاپ فن خود را تمیز کنید.

راه حل : از هوای فشرده برای تمیز کردن مجرای هوا استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از بلوور (دمنده) و کمپرسور هوای فشرده مورد استفاده برای تمیز کردن اتومبیل استفاده کنید. در صورتی که این توانایی را در خودتان می‌بینید، می‌توانید لپ تاپ قدیمی خود را باز و تمیز کنید. البته حواستان باشد در مدت پوشش گارانتی نباید این کار را بکنید.

هشدار: هرگز از سشوار، جاروبرقی و اسپری‌های شیمیایی (اسپری ناهید و...) برای تمیز کردن لپ تاپ استفاده نکنید.

3- خرابی یا ضعیف شدن فن، خشک شدن خمیر رسانای گرما

خیلی وقت ها با گذشت زمان فن لپ تاپ و خمیر رسانای گرما کارایی خود را از دست می دهند. اگر حدود 3 تا 5 سال از تولید شما می گذرد اما هنوز آن را سرویس نکرده اید وقتش رسیده است.

راه حل: در صورتی که مدت پوشش گارانتی  به اتمام رسیده است، شما می‌توانید فن لپ تاپ را با یک نمونه نو تعویض کنید.  همچنین تعویض خمیر رسانای گرما می‌تواند سودمند باشد.

هشدار: هرگز از خمیرهای متفرقه چینی استفاده نکنید، چراکه خیلی زود کارایی خود را از دست می‌دهند یا از همان ابتدا عملکرد خوبی ندارند. برای این کار از خمیرهای شناخته شده چون دیپکول، کولرمستر، گرین و... استفاده کنید.

4- نصب نبودن درایور یا استفاده از درایور قدیمی

همیشه از درایور های جدید و بروز برای لپ تاپ خود استفاده کنید وگرنه ممکن است اجزای لپ تاپ مثل پردازنده و کارت گرافیک با حداکثر توان خود کار  نکنند یا در حالت غیر بهینه کار کنند که این موضوع می تواند باعث افزایش دما در لپ تاپ شود. البته گاهی وقت ها درایور های جدید نیز می توانید باعث افزایش دما لپ تاپ شود که در این صورت به درایور قبلی باز گردید.

راه حل: همواره جدیدترین نگارش از درایور اجزای لپ تاپ را از وب سایت سازنده دریافت و نصب کنید. هرگز از درایورهای غیر اختصاصی و قدیمی استفاده نکنید.

5- مشکلات نرم افزاری و کُهنگی سیستم عامل

بعضی وقت ها برنامه های معیوب و خراب می تواند پردازنده شما را در گیر کند که همین باعث افزایش دمای آن می شود یا هنگام روشن کردن سیستم باز شدن ناخواسته برنامه ها می تواند باعث لود بیشتر سی پی یو و درنتیجه افزایش دمای آن شود.

راه حل: برنامه‌های ناقص یا معیوب را کاملا پاک کنید. با بررسی لیست  StartUp ویندوز مانع از اجرای ناخواسته برنامه‌های غیر ضروری شوید. در صورت خرابی سیستم عامل یا سپری شدن مدت طولانی از نصب ویندوز، مجدداً برنامه ها و ویندوز را نصب کنید. 

6- استفاده از آنتی ویروس‌های سنگین

چون قدرت سخت افزاری پی سی بیشتر از لپ تاپ است توصیه می شود که از آنتی ویروس هایی که برای پی سی هستند روی لپ تاپ استفاده نکنید زیرا بعضی از آن ها بسیار سنگین هستند و باعث لود شدید پردازنده و درنتیجه بالا رفتن دمای آن شود.

راه حل: همیشه از پردازنده های سبک و کم حجم روی سیستم خود استفاده کنید. 

7- آلودگی به بدافزار

اگر در task manager  ویندوز شاهد این هستنید که پردازنده درصد لود بالایی دارد اما پردازش آن برای شما آشنا نیست یا هیچ برنامه سنگینی را باز نکرده اید علت آن وجود بد افزار ها در سیستم شماست مثل بد افزار cryptomining . کار این بد افزار ها این است که قدرت سیستم شما برای استخراج ارز های مجازی و کسب درآمد استفاده می کند. البته این بد افزار ها تنها بد افزار ها برای بالا بردن دمای سیستم شما نیستند و بد افزار های معمولی هم می توانند این کار را انجام دهند.

راه حل : با نصب یک آنتی ویروس قوی سیستم خود را اسکن کنید و در صورت مشاهده بد افزار ها آن را پاک کنید.

خیلی ممنون که تا آخر این مطلب همراه استوک مستر بودید امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید