آشنایی با سری پردازنده های اینتل

09054026551 کارشناس فروش
آشنایی با سری پردازنده های اینتل

استوک مستر
استوک مستر

آشنایی با سری پردازنده های اینتل

پردازنده یکی از مهم ترین قطعات لپ تاپ استوک است که هنگام خرید حتما باید مراقب باشید که پردازنده مناسب کار خود را تهیه کنید زیرا هر سری از این پردازنده ها ویژگی های خاصی دارند که در این مقاله استوک مستر به  توضیح آن می پردازد.

پردازنده های سری U

حرف U کوتاه شده عبارت ULTRA LOW POWER  می باشد یعنی این سری از پردازنده های اینتل مصرف بسیار پایینی دارند. مثلا یک پردازنده CORE I5  سری U به اندازه یک پردازنده CORE I3  سری M قدرت دارد. پردازنده های U  عملکرد ضعیف تری نسبت به بقیه ی پردازنده ها دارد. 

مصرف برق پردازنده های معمولی معمولا 40 وات است در صورتی که پردازنده های سری U مصرف برق 15 وات دارد. پس اگر میزان مصرف از برق و بازدهی لپ تاپ برایتان مهم است این پردازنده ها برای شما مناسب است. پردازنده های سری U همه دارای 2 هسته هستند و حداکثر دارای 4 مگابایت حافظه کش هستند. 

از ویژگی های این پردازنده می توان به مصرف پایین تر، قیمت پایین تر و تولید حرارت کمتر اشاره کرد. این پردازنده ها مناسب انجام کار های روزمره و وبگردی و اجرای بازی های سبک است.

پردازنده های سری HQ

کلمه HQ  مخفف کلمه HIGH PERFORMANCE GRAPHIC QUAD CORE است و معنی آن یعنی چهار هسته ای(یا بیشتر) با عملکرد قوی است.

معمولا پردازنده های سری HQ  دارای 6 مگابایت کش یا بیشتر هستند. پردازنده های HQ  از نوع BGA  یعنی اینکه روی مادربورد ثابت است و جدا کردن آن ها امکان پذیر نیست مگر اینکه از دستگاه های مخصوص استفاده شود. این پردازنده ها معمولا قوی تر از پردازنده های سری U  و M  هستند و مناسب کارهای مهندسی و محاسباتی و بازی های حرفه ای، میکس و مونتاژ هستند. 

پردازنده های سری MQ

پردازنده های سری MQ  از نوع PGA  هستند یعنی روی سوکت نصب شده اند و امکان جدا کردن آن ها وجود دارد اما این کار هیچ وقت برای کاربران توصیه نمی شود و باید به شرکت مربوطه یا افراد متخصص مراجعه کنند. این پردازنده ها از نظر قدرت با پردازنده های HQ  برابری می کنند. 

نکات مهم در انتخاب پردازنده لپ تاپ استوک

همانطور که در بالا گفتیم پردازنده های سری u پایین ترین مصرف باتری را دارند و سرعت عملکردشان نسبت به سری m پایین تر است . به طور خلاصه در لپ تاپ ها پردازنده ها در دو سری u و m  وجود دارند و فقط در پردازنده های Core i7 سری QM وجود دارد . سری m  مربوط به پردازنده های Core i5 می باشد و سری U در هر سه پردازنده ی Core i3 ، Core i5 و Core i7 وجود دارد .

اگر سرعت پردازش برای شما مهم است و کار های سنگین با لپ تاپ انجام می دهید توصیه می کنیم یکی از پردازنده های M  یا HQ  را بگیرید. سری QM در نسل های جدید به MQ تبدیل شده است . همچنین برای تشخیص نسل سی پی یو از اولین عدد آن می توانید آن را تشخیص دهید . برای مثال Core i5 3230M یک پردازنده ی نسل 3 می باشد . زیرا با عدد 3 شروع شده است .

مثال دیگر پردازنده ی Core i7 4700MQ نسل 4 می باشد . زیرا با عدد 4 شروع شده است .

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر روی آشنایی با انواع  پردازنده کلیک کنید. 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید