انواع رم لپ تاپ

09054026551 کارشناس فروش
انواع رم لپ تاپ

استوک مستر
استوک مستر

 انواع رم لپ تاپ 

رم (ram) چیست ؟

Ram  مخفف سه کلمه  random access memory است. این سه کلمه به این معنی است که اطلاعات به طور تصادفی در ان ذخیره می شود. به دلیل تفاوت سرعت در cpu  و هارد ram  در لپ تاپ وجود دارد. رم به این صورت کار می کند که دیتا ابتدا از   cpuوارد رم شده و تا انتهای پردازش داخل رم نگه داشته می شود. زیرا رم می تواند سرعت خود را با  سی پی یو هماهنگ کند اما هارد قابلیت این کار را ندارد. پس نتیجه می گیریم که وجود رم برای بالا بردن سرعت پردازش لازم است.

برای شناسایی رم ها سه پارامتر وجود دارد. نسل، حجم و سرعت (فرکانس) که در ادامه ان ها را توضیح خواهیم داد.

1_ انواع رم ها (DDR-DDR2-DDR3-DDR4)

DDR مخفف کلمه double data rate  است و به این معنی است که میزان انتقال اطلاعات دو برابر است. در گذشته که این اطلاعات وجود نداشت اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس منتقل می شدند و اسم این تکنولوژی sdr single data rate  بود. در حال حاضر رم های ddr2 ddr3 ddr3L ddr4 در بازار موجود هستند ولی رم ddr  تقریبا منسوخ شده و از رده خارج شده است.

شایان ذکر است که تمام پارامتر ها از رم ddr  تا ddr4  بهتر می شود یعنی سرعت، مقدار پهنای باند، توان مصرفی و حجم رم بیشتر می شود.

2_ مقدار حافظه رم

تراشه هایی که در رم وجود دارند دارای سلول هایی هستند که دیتا را به صورت موقت در خود نگه می دارند و تعداد این سلول ها محدود است. مقدار حافظه رم درواقع میزان همین سلول ها است و حجم تراشه های این ماژول را نشان می دهد. امروزه مقدار حافظه رم را با واحد گیگابایت می سنجند.

3_ سرعت یا فرکانس رم

فرکانس کاری درواقع همان سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در CPU ، رم و گرافیک است.هرچه فرکانس بیشتر باشد یعنی کلاک پالس بیشتر است و کلاک پالس بیشتر یعنی سرعت پردازش بیشتر. در هر کلاک پالس بخشی از یک دستور العمل پردازش می شود. به طور مثال CPU  می خواهد دستور العملی را در سلول های رم ثبت کند یا می خواهد دستوری را بخواند. این دستور ها در طول کلاک پالس های مختلف انجام می شود.هر چه این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند، دستورات سریع تر انجام می شود. فرکانس رم یکی از مهم ترین ویژگی های رم است که هرتز یا مگاهرتز نامیده می شود که در اصطلاح به باس هم معروف است.

انواع رم لپ تاپ 

1- حافظه رم SDRAM SO-DIMM

انواع رم لپ تاپ

این حافظه که دارای ۱۴۴ پایه است ، معمولا در دو نوع زیر ساخته می شود :
_ PC 100 :این حافظه در فرکانس باس ۱۰۰ MHZ راه اندازی می شود .
_ PC 133 : این حافظه در فرکانس باس ۱۳۳ MHZ راه اندازی می شود .
نکته : حافظه ی pc 133 قابلیت سازگاری با حافظه ی pc 100  را دارد ، به طوری که اگر سیستم شما قابلیت پشتیبانی از حافظه ی pc133 را داشته باشد شما می توانید در دو اسلات رم خود یک رم pc133 و یک رم pc 100 قرار دهید و مشکلی برای آن پیش نمی آید ، ولی سیستم شما با سرعت کمتری راه اندازی می شود .

2- حافظه رم DDR SO-DIMM

انواع رم لپ تاپ

این حافظه دارای ۲۰۰ پایه است و معمولا در ابعاد زیر ساخته می شوند :

_ PC2100(DDR266: این حافظه در فرکانس باس ۲۶۶ MHZ راه اندازی می شود .

_ (PC2700(DDR333: این حافظه در فرکانس باس ۳۳۳MHZ راه اندازی می شود .

نکته : این دو نوع  حافظه هم مانند دو نوع حافظه ی قبلی این قابلیت را دارند که اگر دستگاه حافظه ی PC2700 را ساپورت کند ، می توان در همان دستگاه از حافظه ی PC2100 را قرار داد و یا در دو شکاف از هر رم یک عدد قرار دهیم ، ولی با این کار سیستم با سرعت کم تری شروع به فعالیت میکند .

3 – حافظه رم DDR SO_ DIMM

انواع رم لپ تاپ

این حافظه ی رم دارای ۲۰۰ پایه بوده و پهنای باند آن ، دو برابر حافظه های DDR است و معمولا در انواع زیر ساخته می شوند  :

_ (DDR2-400)PC2-3200 : این حافظه در فرکانس باس ۲۰۰ MHZ راه اندازی می شود .

_ (DDR-533) PC2-4200 : این حافظه در فرکانس باس ۲۶۶MHZ راه اندازی می شود .

_ (DDR2-667) PC2-5300 : این حافظه در فرکانس باس ۳۳۳MHZ راه اندازی می شود .

_ (DDR2-800) PC2-6400 : این حافظه در فرکانس باس ۴۰۰MHZ راه اندازی می شود .

نکته : حافظه های DDR2 سریع تر ، قابلیت سازگاری با حافظه های DDR2 آهسته تر را دارند ، مثلا : اگر کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از حافظه ی PC2-5300 و PC2-6400 را به طور هم زمان در دو شکاف حافظه ی لپ تاپ خود قرار دهید ، اما سیستم شما با سرعت پایین تر (۳۳۳MHZ) راه اندازی می شود .

4 – حافظه رم DDR3 SO-DIMM

انواع رم لپ تاپ

این حافظه که دارای ۲۰۴ پایه بوده و پهنای باند آن ، دو برابر حافظه های DDR2 است ، معمولا در انواع زیر ساخته می شود:

_ (DDR3-800)PC3-6400  : این حافظه در فرکانس باس ۴۰۰ MHZ راه اندازی می شود .

_ (DDR3-1066) PC-8500 : این حافظه در فرکانس باس ۵۳۳MHZ راه اندازی می شود .

_ (DDR3-1333) PC-10600 : این حافظه در فرکانس باس ۶۶۷MHZ را ه اندازی می شود .

_ (DDR2-1600) PC3-12800 : این حافظه در فرکانس باس ۸۰۰MHZ راه اندازی می شود .

5- حافظه های رم DDR4 SO-DIMM

انواع رم لپ تاپ

جدیدترین نسل حافظه ، حافظه های DDR4 می باشد که اولین بار توسط شرکت ADATA تولید و روانه ی بازار شد . نام تجاری این رم ZPGZ1 است که در سال ۲۰۱۴ تولید شده است ، این رم ها با ولتاژ ورودی ۲/۱ ولت عمل می کنند و حداکثر نرخ انتقال داده در این نسل نیز به ۳۲۰۰ مگابایت در ثانیه می رسد . رم های DDR4 به این دلیل تازه وارد بازار شده اند و تکنولوژی برتری دارند ، فعلا به صورت همه گیر فراگیر نشده اند و فعلا در بیشتر لپ تاپ ها از همان تکنولوژی رم های DDR3 استفاده می شود .

ممنون که تا اخر این مطلب با استوک مستر همراه بودید امیدوریم که لذت برده باشید.

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید