انواع کارت گرافیک لپ تاپ

09054026551 کارشناس فروش
انواع کارت گرافیک لپ تاپ

استوک مستر
استوک مستر

انواع کارت گرافیک لپ تاپ

در کل دو نوع گرافیک لپ تاپ داریم. کارت گرافیک مجمع (onboard)  و کارت گرافیک مجزا. کارت گرافیک مجمع داخل cpu لپ تاپ جاسازی شده و برای کار های گرافیکی سبک و دم دستی مثل دیدن فیلم یا ویرایش های سادهدر نرم افزار های مختلف و سبک مثل paint طراحی شده اما برای کار های سنگین مثل ادیت فیلم، طراحی مهندسی یا بازی کردن اصلا مناسب نیست. حتی بهترین مدل آن هم نمی تواند این نیاز ها را بر آورده کند اما کارت گرافیک اختصاصی یا مجزا برای کار های سنگین تر مثل ادیت فیلم و صدا ، بازی کردن و .... طراحی شده است.

یک سری لپ تاپ در بازار موجود است که فقط کارت گرافیک مجمع یا همون آنبورد دارند. این گونه لپ تاپ ها فقط برای کار های اداری و سبک طراحی شدند و ارزان تر هستند. بعضی لپ تاپ ها هر دوی این گرافیک ها را دارند ک نشان می دهد ان لپ تاپ می تواند برای کار های گرافیکی هم استفاده شود.

گرافیک لپ تاپ به صورت مجمع هم در پردازنده amd  و هم در اینتل وجود دارد. و گرافیک مجزا هم به همین صورت هم در amd  و هم در nvidia . اکثر لپ تاپ هایی که cpu های amd  دارن گرفیک اختصاصی ای ام دی هم دارند و با هم  ست می شوند و معمولا لپ تاپ هایی که پردازنده اینتل دارند از گرافیک اختصاصی nvidia  استفاده می کنند. کارت گرافیک لپ تاپ توسط سیستم عامل کنترل می شود. لپ تاپی که هر دو گرافیک مجمع و مجزا را دارد در مواقع لزوم بین ان ها عمل سوئیچ انجام می شود.

انواع کارت گرافیک لپ تاپ

انواع گرافیک nvidia  در لپ تاپ

کارت گرافیک های انویدیا در لپ تاپ دو پسوند gt  و gtx  دارند و بعد از پسوند سه رقم قرار دارد  و بعد با حرف m  تموم می شود. به عنوان مثال کارت گرافیک gtx760m در مورد تفاوت gt  و gtx  در ادامه توضیح دادم اما در مورد اون ارقام . رقم اول معمولا بین 1 تا 9 است که هرچه بیشتر باشد گرافیک جدید تر است نه قوی تر. رقم دوم هم معمولا بین 1 تا 8 است که هر چه بیشتر باشد کارت کرافیک قوی تر است. رقم سوم هم یا 0 است یا 5.

انویدیا کلا در pc  و لپ تاپ نسل گرافیک هاش رو با عدد نشون میده. مثلا گرافیک gtx760 از نسل هفتم است.هر چه رقم نسل بیشتر باشه گرافیک جدید تره و تکنولوژی جدید تری داره و معماریش هم جدیدتر هست. با یک مثال توضیح می دهم. ما گرافیک gt710m  رو داریم. 720 ،730 ....780 . این ها همه نسل هفتم هستند با معماری kepler  . حالا نسل بعدی همین گرافیک رقمش شده 8 . یعنی 820 و 830 و .... و معماری گرافیک های نسل هشت انویدیا شده Maxwell که معماری جدیدتر و بهینه تری است.

اما رقم دوم گرافیک هر چه بیشتر باشه قدرت پردازش گرافیک بیشتر است مثلا گرافیک لپ تاپ gtx 850  از gt840  قوی تر و البته گران تر است. در مورد گرافیک های غیر هم نسل هم همینجوری صدق می کند یعنی گرافیک gt840  از gtx760  جدید تر است اما چون رقم دوم گرافیک دوم 6 است از گرافیک اول قوی تر است.

در مورد رقم اخر هم باید بگم اکثر مواقع 0 است و اگر روی همون کارت گرافیک تغییرات و بهینه سازی انجام شود به 5 تبدیل می شود. مثلا گرافیک gt745  مدل بهبود یافته گرافیک gt740  است.

گرافیک های انویدیا برای لپ تاپ با پسوند m  تولید می شوند. m به معنای موبایل یعنی قابل حمل یا سیار است. برای مثال گرافیک gt 750m  برای لپ تاپ طراحی شده اما همین گرافیک برای کامپیوتر بدون پسوند m  است.

تفاوت بین GT  و GTX

اگر بخواهم به طور خلاصه بگم گرافیک هایی با پیشوند GTX  قوی تر از GT  است.

قبلا نامبرینگ گرافیک های انویدیا به صورت چهار رقمی بود و پیشوند های زیادی داشت که شناسایی ان ها خیلی سخت بود. اما بعدا انویدیا سری های سه رقمی را معرفی کرد که با 100 هم شروع شد کلا شرکت انویدیا نامبرینگ خودش رو تغییر داد. پیشوند ها کلا چهار تا شدند. G.GT.GTS.GTX یه سری مدل ها هم پیشوند ندارند.

کارت گرافیک های با پیشوند G  و GT  جزو کارت گرافیک های ضعیف هستند. GT  و GTS  گرافیک های میان رده و رو به بالا هستند و گرافیک های GTX  جزو گرافیک های قوی انویدیا هستند.

شرکت انویدیا مدل های 50 به بعد رو با GTX  نشون می دهد مثلا گرافیک GTX760 . اما زیر 50 همه با پیشوند GT  نمایش داده می شوند مثلا گرافیک GT740

SLI  و CROSSFIRE  در گرافیک لپ تاپ چیست؟

بر خلاف اسمشون که یکم سخته اما دو تکنولوژی ساده هستند.SLI  برای گرافیک های انویدیا و کراس فایر هم برای گرافیک های انویدیا استفاده می شود. در بعضی لپ تاپ ها از دو گرافیک به طور هم زمان برای بالا بردن قدرت پردازش گرافیکی استفاده می شود.در واقع این دو، دو الگوریتم برای کار کردن دو گرافیک هم زمان است برای ساختن یک خروجی یکسان. مثلا یک گرافیک باید سایه ها رو تولید کنه و یک گرافیک باید رنگ ها رو بسازه.

DirectX چیست؟

یک پلتفرم یا یک واسط برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت تولید شده و پشتیبانی می شود. این محیط برنامه نویسی به تولید کنندگان و برنامه نویسان کمک می کنند راحت تر به منابع و امکانات سیستم دسترسی داشته باشند. نکته مهم درباره محیط برنامه نویسی دایرکت ایکس این است که سخت افزار شما توانایی خواندن دستورات ان را داشته باشد. اگر لپ تاپ شما از اخرین ورژن دایرکت ایکس پشتیبانی نمی کند به این معنی نیست که شما نتوانید از این نرم افزار یا بازی استفاده کنید. بلکه تنها برخی از امکانات ان ها برای شما غیر فعال می شود.

ما در استوک مستر تمام تلاش خود را کردیم تا اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید