راهنمای خرید و تعویض هارد معمولی لپ تاپ با SSD

09054026551 کارشناس فروش
راهنمای خرید و تعویض هارد معمولی لپ تاپ با SSD

استوک مستر
استوک مستر

راهنمای خرید و تعویض هارد معمولی لپ تاپ با SSD

راهنمای خرید و تعویض هارد معمولی لپ تاپ با اس اس دی

هارد های اس اس دی با امدن به بازار واقعا به یکی از محبوب ترین فضا های ذخیره سازی تبدیل شدند. این محبوبیت دلایل زیادی دارد.

 مثلا سرعت انتقال اطلاعات در هارد SSD چند برابر بیشتر از هارد های دیسک سخت یا همان هارد معمولی (HDD) است. یا اینکه هارد های اس اس دی مصرف انرژی پایینی دارند.

 البته خیلی ها اس اس دی را به دلیل مقاوم بودن در برابر ضربه و تکان خریداری می کنند که ان هم یکی دیگر از ویژگی های هارد های اس اس دی به شمار می رود. با نصب کردن هارد SSD بر روی لپ تاپ خود می توانید سرعت آن را چند برابر کنید.

 با نصب کردن هارد اس اس دی علاوه بر اینکه ویندوز شما زودتر روشن و خاموش می شود و سرعت بوت ان بالا می رود، سرعت باز شدن نرم افزار ها هم بیشتر می شود و در کل سرعت سیستم افزایش می یابد.

HDD یا SDD ؟

جواب این سوال با توجه به نیاز شما متفاوت است. اگر برای شما کار کردن با سرعت بالا اهمیت دارد هارد اس اس دی برای شما مناسب است اما اگر مقدار فضای ذخیره سازی زیاد با قیمت کم برای شما اهمیت دارد هارد HDD  بیشتر مناسب شماست.

آیا لپ تاپ شما با SSD  سازگار است؟

سیستم عامل: اگر سیستم عامل لپ تاپ شما XP  است توصیه می شود که از هارد اس اس دی استفاده نکنید زیرا ویندوز XP برای هارد اس اس دی به خوبی بهینه سازی نشده است. ویندوز ویستا برای اس اس دی مناسب تر است اما ویندوز 7 و جدید تر از ان برای هارد اس اس دی که از TRIM پشتیبانی می کنند بسایر مناسب تر هستند.

سخت افزار: لپ تاپ شما باید هارد دیسک SATA داشته باشد. زیرا به طور کلی لپ تاپ های ساخته شده در سال 2008 و جدید تر دارای کانکتور SATA  است که شما برای نصب هارد اس اس دی به این کانکتور نیاز دارید.

سه استاندارد برای SATA  وجود دارد: ساتا 1،2،3 به ترتیب سرعت عملکردشان 1GBPS،3GBPS،6GBPS می باشد. اخرین نسخه هارد های SSD  از SATA 3  پشتیبانی می کنند، اما ممکن است که لپ تاپ های قدیمی ان را پشتیبانی نکنند که همین موضوع ممکن است سرعت هارد اس اس دی را محدود کند. برای فهمیدن ورژن ساتا لپ تاپ خود می توانید به دفترچه رهنمای ان مراجعه کنید یا مدل ان را در اینترنت سرچ کنید. 

یک نکته درباره ساتا وجود دارد ان هم این است که ساتا با نسخه ها قبلی خود سازگار است . برای مثال شما می توانید یک SSD SATA 3  را روی یک لپ تاپ با کانکتور SSD SATA 1  نصب کنید اگرچه ممکن است که سرعت واقعی خود را نشان ندهد اما در سرعت سیستم تاثیر خواهد داشت.

BIOS : بایوس بعضی از لپ تاپ ها قابلیت پشتیبانی از هارد اس اس دی را ندارد. بهترین راه برای بررسی این موضوع جست و جوی انجمن ها برای یافتن موفقیت آمیز بودن استفاده SSD روی مدل لپ تاپ شماست. همچنین شما می توانید به طور مستقیم با سازنده تماس بگیرید ی اینکه با فروشنده مشورت کنید. در ضمن بهتر است که اگر اپدیتی رسمی برای بایوس شما منتشر شده است حتما از ان استفاده کنید زیرا ممکن است در نسخه جدید بایوس قابلیت استفاده از اس اس دی ایجاد شود.

گارانتی : اگر گارانتی لپ تاپ شما هنوز تمام نشده است با نصب کردن اس اس دی گارانتی ان باطل می شود. 

روش های نصب هارد ssd  روی لپ تاپ

در کل ما دو روش برای نصب کردن هارد اس اس دی روی  لپ تاپ داریم: یکی جایگزینی با هارد معمولی و روش دوم نصب هارد اس اس دی به عنوان هارد دوم

روش اول : جایگزینی با هارد قبلی

برای انجام این روش ابتدا لپ تاپ خود را خاموش کرده و باطری ان را خارج کنید. سپس پشت لپ تاپ را باز کرده و هارد دیسک قبلی را در بیاورید و هارد اس اس دی را جایگزین کنید. وقتی که مطمئن شدید هارد اس اس دی کاملا محکم نصب شده است لپ تاپ را روشن کرده و ویندوز درایو ها برنامه ها و .... را نصب کنید و از سرعت بالای ان لذت ببرید. نصب هارد اس اس دی روی لپ تاپ با هارد دیسک sata  تفاوتی ندارد. برای استفاده از اطلاعاتی که درون هارد قبلی خود دارید می توانید از تبدیل sata به usb استفاده کنید یا اینکه هارد را درون یک هارد باکس 2.5 اینچی قرار دهید و از ان به عنوان یک هارد اکسترنال استفاده کنید.

روش دوم : استفاده از هارد اس اس دی به عنوان هارد دوم

روش دومی هم برای نصب هارد اس اس دی روی لپ تاپ وجود دارد و آن این است که به هارد قبلی در لپ تاپ باقی می ماند و هارد اس اس دی به جای درایو نوری CD/DVD  قرار میگیرد. با این کار HDD CADDY  به جای درایو نوری گذاشته شده و هم اطلاعات قبلی باقی می ماند و هم می توانید ویندوز را روی هارد اس اس دی نصب کنید و از سرعت بالای ان استفاده کنید. 

تنها مشکل این روش این است که درایو نوری از لپ تاپ حذف می شود که می توانید  از ان با یک مبدل USB استفاده کنید یا اینکه از دی وی دی رایتر اسکترنال استفاده کنید. 

اگر CD/DVD رایتر استاندارد استفاده می کند می توانید به راحتی هارد دوم را جایگزین ان کنید با استفاده از محفظه درایو نوری (که به عنوان OBHD-OPTICAL BAY HARD DRIVE هم شناخته می شود) می توانید این کار را انجام دهید. درواقع شما با استفاده از یک HDD CADDY  و جا گذاریان به جای درایو نوری هارد اس اس دی را به لپ تاپ خود اضافه می کنید.

خیلی ممنون که تا انتهای این مطلب با استوک مستر همراه بودید امیدواریم که لذت برده باشید. 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید